Pożegnanie Arcybiskupa Józefa Życińskiego

10 lutego wAbp Józef Życiński Rzymie niespodziewanie odszedł do wieczności Metropolita Lubelski ks. abp Józef Życiński. Postać to wielce zasłużona, nie tylko dla kościoła lubelskiego ale także dla kościoła polskiego i europejskiego – filozof, teolog, publicysta, wybitny duchowny i niestrudzony orędownik tolerancji, pojednania i dialogu na każdej płaszczyźnie.

Autor ponad 50 książek i ponad 300 artykułów poświęconych problematyce filozoficznej, teologicznej, kulturowej, naukom przyrodniczym. Był Wielkim Kanclerzem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Wykładał m.in. na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie, w Berkeley, Oksfordzie, Catholic University of America w Waszyngtonie, Catholic University of Australia w Sydney. Był członkiem Komitetu Biologii Ewolucyjnej i Teoretycznej PAN, Europejskiej Akademii Nauki i Sztuki w Wiedniu, Kongregacji ds. Wychowania Katolickiego, Papieskiej Rady ds. Kultury, Komisji Wspólnej Episkopatu i Rządu RP, Komisji Episkopatu do Spraw Nauki Wiary, członek zagraniczny Rosyjskiej Akademii Nauk Przyrodniczych, przewodniczący Rady Episkopatu do Spraw Apostolstwa Świeckich i Rady Programowej KAI. Zasiadał we Wspólnej Grupie Roboczej Kościoła Katolickiego i Światowej Rady Kościołów (1999–2005), a także w Radzie Fundacji Auschwitz-Birkenau. Wielokrotnie wyróżniany i nagradzany przez różne gremia, doctor honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Akademii Rolniczej w Lublinie. Od 1997 roku Arcybiskup – Metropolita Lubelski.

Uroczystości żałobne odbędą się w Lublinie od środy do soboty (16-19.02) i zakończą się Mszą Św. Pogrzebową oraz procesjonalnym przeniesieniem ciała  do krypt w Archikatedrze Lubelskiej oraz złożeniem ciała w miejscu wiecznego spoczynku.